English

Jarmila Králová - malířka & výtvarnice

Kdo jsem

malířka Jarmila Králová - osobní fotografie Není tomu zase tak dávno, kdy můj život dospěl do bodu, v němž prostě Jsem. A maluji. A užívám si to.
Cesta až sem byla poměrně dlouhá a klikatá, a i proto jsem ráda, že se zde mohu s vámi podělit o svůj svět a o to, kdo jsem a čím jsem prošla.

K malování jsem se dostala velkou oklikou: V mládí jsem vystudovala Střední průmyslovou školu oděvní, což jsem později zúročila jako oděvní návrhářka. Bavilo mne batikování, malování a tisk na textil, výroba šperků, apod. I v dalších povoláních, která jsem v průběhu let vystřídala, jsem často využívala a cvičila svůj cit pro barvu a estetiku. Ale až mnohem, mnohem později jsem se dostala k malování a akvarelu, který mi okamžitě učaroval, a začala jsem pilně tvořit. Stala jsem se rovněž žačkou akademického malíře a grafika Vratislava Jana Žižky, který přednášel idealistickou estetiku na Vysoké škole umělecko-průmyslové. S těmito jednoznačně uměleckými vlivy se ale v mém případě ještě mísí dva další výrazné inspirační zdroje:

Cesty mne vždy lákaly a nevynechala jsem jedinou příležitost se někam podívat. Projela jsem celou Evropu, byla jsem v Thajsku, Indii, egyptské Sinai, v Kanadě i Mexiku. Přitahovalo mne cestování jako způsob zkoumání vnějšího světa, ale stejně mě zajímal i můj vnitřní vesmír a tady se mým dopravním prostředkem stala meditace a studium filozofie. A všechny tyto výpravy do vnějšího i vnitřního světa Neznáma měly obrovský vliv na mne a na to, jak vnímám svět a jak maluji.

Podílela jsem se na nespočtu výstav, setkáních umělců, prodávám mnoho obrazů a má díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Kanadě, v Polsku, Švýcarsku, Jihoafrické Republice i jinde ve světě. K mým obrazům není třeba dodávat mnoho slov a tímto textem jsem se chtěla pouze ujistit, že budete vědět alespoň trochu, koho máte před sebou.

vaše Jarmila Králová